Biowłókniny to geotekstylia produkowane z włóknin bawełnianych lub lnianych z umieszczonymi wewnątrz nasionami traw. Nasiona wszyte są pomiędzy włóknami bawełnianymi, co zapobiega ich wypłukiwaniu przez spływającą wodę, bądź wywiewaniu. Biowłóknina to połączenie pozytywnych cech dotychczas stosowanych technologii darniowania i obsiewu. Umożliwianam trwałe i szybkie umacnianie powierzchni bez względu na warunki środowiska.
Nasiona są dobierane na życzenie Klienta więc ich rodzaj i ilość zależą od rodzaju podłoża, właściwości i zadań które powinna spełniać biowłóknina. Standardowa mieszanka nasion traw używana przy produkcji biowłókniny stanowi mieszankę różnych gatunków odpornych na trudne warunki siedliskowe . Taki dobór nasion zapewnia dużą skuteczność w zazielenianiu obszarów na których występują trudne warunki siedliskowe.Włókniny spełniają rolę nośników i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego gdyż ulegają całkowitej biodegradacji (po ok. dwóch latach).Jest to kolejny atut biowłóknin.
Zastosowanie biowłóknin to oszczędność czasu i środków w stosunku do tradycyjnego darniowania. Stanowią natychmiastowe zabezpieczenie i umocnienie skarp chroniąc je przed erozją wodną i wietrzną, eliminują zjawisko pylenia ze składowisk odpadów przemysłowych. Tłumią także chwasty. Stosowane są na obiektach takich jak: skarpy składowisk odpadów i przydrożnych poboczy dróg, wały przeciwpowodziowe, trawniki dywanowe, pasy między jezdniami, pylące składowiska przemysłowe.
Rozkładane są bezpośrednio na podłożu gruntowym i mocowane do niego za pomocą drewnianych szpilek. Końcowym etapem jest przysypanie biowłókniny cienką warstwą ziemi i pielęgnacja polegająca podlewaniu.